Genetika
A Nature tanulmánya szerint a CAR-T sejtes terápia ígéretes öregedésgátló gyógyszernek is bizonyulhat
A tudósok egy ideje igen nagy bizakodással fordulnak a hatásos rákgyógyszer aspiráns, az úgynevezett CAR-T sejtek felé. Egy nemrégiben egérmodelleken végzett kísérletsorozat kapcsán a szakemberek jelentős öregedésgátló hatást figyeltek meg a CAR-T sejtek esetében.
A kutatók jelenleg azt próbálják elérni, hogy a CAR-T sejtek ugyanolyan hatékonyságot mutassanak a masszív daganatokban, mint a leukémia esetén. Ehhez azonban úgy tűnik, hogy géntechnológiával módosított immunsejtekre lenne szükség, amely nem minden országban elérhető az onkológus szakemberek számára.
Abban az esetben, ha minden akadály elhárul a tudósok elől, nagyon úgy néz ki, hogy az öregedő sejtek elpusztítását célzó új szenolitikus terápia válna elérhetővé az emberiség számára. Az egérmodelleken végzett kísérletek mindenesetre igencsak reménykeltők. A kutatók arról számoltak be, hogy a diszfunkcionális sejtek eltávolítása csökkenti vagy meg is szünteti az időskori betegségek kialakulásának kockázatát, így meghosszabbítja az élettartamot.
Egészen pontosan mik azok a CAR-T sejtek?
A daganatos megbetegedésekben az úgynevezett kimérikus antigén receptor T-sejtes terápia forradalmi áttörést hozott a gyógyászatban, de költségei sajnos egyelőre roppant magasak. Az immunterápia során a szervezet védekező rendszerében kulcsszerepet játszó T-sejtekbe olyan kimérikus CAR (antigén receptor) géneket juttatnak, amelyek felismerik és elpusztítják a rákos sejteket a T-sejtek felszínére kerülve.
A génterápiának az a nagy előnye, hogy a bejuttatott antigén receptorok elszaporodnak a szervezetbe, így nagyon hosszú időn át – akár éveken keresztül – harcolnak a rákos sejtek ellen. Az eljárással 40 éve, 1980 óta próbálkoznak a kutatók, és jelenleg is igen nagy az érdeklődés a terápia iránt.
A CAR-T sejtes terápiának sajnos hátulütői is előfordulnak. A daganatos sejtek ugyanis egyes esetekben rezisztenssé válhatnak, illetve a CAR-T sejtek túlstimulálhatják az egész immunrendszert.
A kezelést 2017-ben engedélyezték az Egyesült Államok területén, első ízben a gyermekkori és fiatalkori leukémiás megbetegedésekkel szemben. Sajnos az eljárás jelenleg tetemes összegbe kerül, így széles spektrumú felhasználhatósága minden bizonnyal még váratni fog magára.
Forrás: statnews.com
