Gyógyszerek
A VRK-1 és az AMPK fehérjék segíthetnek az öregedésgátló gyógyszer kifejlesztésében
A KAIST kutatói jelentős előrelépést értek el a közelmúltban az öregedésgátlás kapcsán. Eredményeik jelentősen hozzájárulhatnak olyan szenolitikus gyógyszerfejlesztésekhez, amelyek az emberi élettartam meghosszabbítását célozzák.
A Science Advences című tudományos folyóiratban megjelent tanulmány két, az öregedéssel összefüggően eddig kevés figyelmet kapó fehérjét vizsgált.
A szakemberek a kísérlet során képesek voltak fonálférgek élettartamát meghosszabbítani azáltal, hogy megváltoztatták a modellek sejtes fehérjeaktivitását. Egészen pontosan azt a mechanizmust, mely során a cukor energiává alakul a sejtszintű energiafogyás során.
Miért olyan jelentős ez a kutatás, és hogyan hathat a humán szervezetre?
A humán szervezet felépítése jóval összetettebb a fonálférgekénél, akkor miért olyan nagy horderejű a KAIST kutatóinak felfedezése? A szóban forgó fehérjék az emberi testben is megtalálhatók, ami azt is jelenti, hogy az eredmények lehetőséget adnak az élettartam meghosszabbítását célzó gyógyszerek fejlesztésére.
A VRK-1 és AMPK fehérjék a fonálférgek szervezetében párhuzamosan, egymásra hatva működnek. Az AMPK feladata nem más, mint a sejtek energiaszintjének figyelemmel kísérése, amikor az energia kimerülőben van. Ugyanakkor az AMPK-t a VRK-1 felügyeli, és ha szükséges beavatkozik a folyamatokba.
A KAIST Biológiai Tudományok Tanszékének munkatársa elmondta, hogy egyes gének változatlanok maradtak az evolúció során, így állhat elő az az eshetőség, hogy a fonálféreg ezen a ponton megegyezik a sokkal összetettebb emberrel. A kutatócsapat vezetője hangsúlyozta, hogy a kísérletek során munkatársaival képesek voltak leállítani, illetve újra aktív állapotba helyezni azt a gént, amely a VRK-1 fehérje termelését szabályozza.
A kísérlet alatt a kutatók megfigyelték, hogy a fonálférgek szervezetében kialakított VRK-1 túltermelődés megnövelte az egyed élettartamát, amely alapesetben mindössze két-három hétig él. Kontrollként a tudósok elvégezték a folyamat ellenkezőjét is, ami igazolta a sejtésüket. A VRK-1 alacsony szintre helyezése csökkent mitokondriális folyamatokkal, metabolikus kémiai reakciók sokaságával járt együtt, ami végső soron lerövidítette a kísérleti modellként használt fonálféreg élettartamát.
Forrás: medicalxpress.com
