Kutatások
Dr. David Liborio Vetrano zöld utat kapott az EU-tól az időskori multimorbid betegségek kutatására
A jelenleg posztdoktori képzésben résztvevő olasz orvos két projektre is támogatást kapott az Európai Uniótól, melyek célja az úgynevezett multimorbid betegségben szenvedő időskorú emberek gondozási mechanizmusainak és életminőségének javítása. Nézzük a részleteket!
A multimorbiditás fogalmát az orvostudomány akkor használja, amikor együttesen több betegség is jelen van a szervezetben. Ez az esetek túlnyomó többségében több gyógyszer egyidejű szedését is jelenti (polifarmácia).
A multimorbid betegségek kialakulása jórészt az idősebb embereket érinti (összetett krónikus betegségek), a jelenség egyre nagyobb terhet jelent mind személyes, mind pedig társadalmi vonatkozásban is.
A legújabb kutatások igyekeznek megtalálni a multimorbid betegségek közös gyökerét, így a közös genetikai rizikófaktorokat vagy a közös molekuláris biológiai útvonalakat. A kutatók nem titkolt célja az egyes betegségekre alkalmazott gyógyszerek számának csökkentése lenne.
Két európai konzorcium az olasz doktor mögött
Dr. David Liborio Vetrano a multimorbid betegségben szenvedő idősek gondozási mechanizmusán és életkörülményeinek javításán fáradozik. A tervezett célok elérésében a doktort 2021 és 2025 között – tehát az elnyert támogatás finanszírozási periódusa alatt – két európai konzorcium is segíti.
Vetrano a kutatásokban mint projektvezető vesz részt, az ő feladata koordinálni a pitvarfibrillációtól szenvedő idős személyek (AFFIRMO projekt), és az otthoni gondozásra szoruló vagy idősotthonban élő idős személyek multimorbiditási mintáinak vizsgálatát (I-CARE4OLD projekt).
Az AFFIRMO projekt egy olyan randomizált klinikai vizsgálat, mely során egy integrált ellátási modellt tesztelnek a betegek hatékony ellátási és kezelési folyamatainak kidolgozása érdekében. A modellezésben 9 ország vesz részt.
Az I-CARE4OLD projekt pedig leginkább arra fókuszál, hogy prognosztizálja, előrevetítse és javítsa az előírt kezelések és terápiák hatásosságát az összetett krónikus betegségekkel otthon vagy idősotthonban élő páciensek esetén. Ez magában foglalja a kezelt betegek figyelemmel kísérését, illetve utógondozását is. A projektbe 10 ország került bevonásra, köztük az Egyesült Államok, Kanada és Izrael.
Forrás: ki-su-arc.se
