Genetika
Dr. Lu Wang szerint genetikai blokkolás vár az életkorral összefüggő betegségekért felelős kannibál enzimre
Az autofágia az természetes biológiai folyamat, amely során a sejtek optimális működésük érdekében elfogyasztják magukból a rosszul működő sejtszerveket és törmelékeket. Alapvetően egy öntisztító mechanizmus, ami segíti a sejtes megújulást.
Előfordul azonban, hogy ezek a folyamatok túlterheltekké, túlvezéreltekké vagy működésképtelenné válnak, így a sejtek képtelenek lesznek feladatuk ellátására, ami felgyorsítja az öregedést és az életkorral összefüggő betegségek kialakulásának kockázatát.
Blokkolt genetikai utak, egészségesen működő mechanizmus
A Pennsylvaniai Egyetem Perelman Orvostudományi Karának kutatói elsőként mutatták ki, hogy a sejtek között előforduló kannibalizmusra emlékeztető folyamatokat a SIRT1 névre keresztelt enzim szabályozza.
Az egérmodelleken végzet kísérlet során a tudósok megfigyelték, hogy a SIRT1 enzim jelentős szerepet játszik az élettartam alakulásában is. Az enzim mechanizmusának megfigyelése és megértése fontos lépés, amely a jövőben hatásos szenolitikus terápiák kidolgozásához vezethet.
Ennek a genetikai útnak a blokkolása alternatív megközelítés lehet a betegek SIRT1 szintjének helyreállításához az életkorral összefüggő szervi és immunrendszeri károsodás kezelésében vagy megelőzésében – mondta el Dr. Lu Wang, a Pennsylvaniai Egyetem Orvostudományi Sejt- és Fejlődésbiológiai Tanszékének professzora.
Dr. Wang a sejtjeinket szivárgó csapokhoz hasonlította, amelyek a test öregedésével egyre több és több fehérjét és enzimet eresztenek a környezetükbe. A folyamat óhatatlanul krónikus betegségek kialakulásához, szerveink működésének károsodásához, illetve gyengébb immunválaszhoz vezet. Ezeknek a szivárgásoknak a megakadályozása és a SIRT1 pótlása – magyarázta a professzor – újszerű módszerek kidolgozását kívánják meg.
A kutatások szerint a SIRT1 enzim kulcsfontosságú a szervezet immunválasza, illetve a sejtek egészséges anyagcseréje szempontjából. A tudósok kimutatták, hogy túlzott expressziója folyamán képes meghosszabbítani az élettartamot, egyelőre legalábbis laboratóriumi egerek esetében.
A SIRT1 enzim szintjének stabilizálása tehát új irány lehet a szakemberek számára az öregedésgátló gyógyszerek és génterápiák tervezése során.
Forrás: eurekalert.org
