Genetika
Rejuvenate Bio: A kutyák öregedésgátló génterápiás kísérlete után az emberi tesztek jönnek
George Church genetikus igen előrehaladott állapotban van a Harvard Egyetemen egérmodelleken végzett öregedésgátló tesztek kapcsán. Church és korábbi kutatótársa, Noah Davidsohn tapasztalatait felhasználva kísérleti tanulmányba kezdtek a kutyák génterápiás lehetőségeit illetően.
A szakemberek elmondták: reményeik szerint a sikeres állatkísérleteket követően csakhamar embereken is folytathatják a genetikai beavatkozásokat.
A kutatópáros a múlt évben nyilvánosságra hozta a teljes, egérmodelleken folytatott tanulmányi eredményeit. Noha a genetikus és társa nem fogadtak titoktartást, érthető, hogy eljárásuk minden mozzanatát nem szeretnék a nagyvilág elé tárni.
Mit lehet tudni a kutatási eredményekről?
Church csapata három különböző génterápiás eljárást dolgozott ki. A közös pont mindhárom esetében egy hordozó vírus, amely utasításokat tartalmaz egy, az életkorral összefüggő betegségek kialakulásában vagy visszafordításában kulcsszerepet játszó fehérje előállítására. Magyarán: a génterápia visszakapcsol egy fehérjetermelő gént, ami felveszi a harcot az életkorral kialakuló betegségek és gyulladások ellen.
Miután a kutatók a génkezelés során a bejuttatott vírussal megfertőzték a májsejteket, a sejtek apró gyárüzemekké alakulnak és előállítják azokat a terápiás fehérjéket, amelyek a véráramba kiválasztódva a test minden pontjába elkerülnek. A csapat az eljárást elhízás, 2-es típusú diabétesz, vese- és szívelégtelenség kapcsán is vizsgálta a bevont egérmodellek segítségével.
A kutatások a rágcsálók esetén sikeresnek bizonyultak, így a szakemberek szeretnének egy szinttel feljebb lépni a tesztelésekkel. Ismert, hogy egy bizonyos kutyafajtánál, név szerint a Cavalier King Charles spánielnél a nyolcadik életévet követően gyakran alakul ki a mitrális szívbillentyű zavara. Az elváltozás során a billentyű nem zár megfelelően, ami ritmuszavart, félreütéseket, úgynevezett extrasystolékat okoz.
George Church és kutatótársa jelenleg a génterápiával történő mitrális billentyűzavar megszüntetésének lehetőségét vizsgálja a spánieleknél. A tudósok megjegyzik, hogy az életkorral összefüggő betegségeket kezelő terápiák reálisabb útnak bizonyulnak, mint pusztán az öregedés elleni harc.
Forrás: cen.acs.org
